LAUDELE DOMNULUI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LAUDELE DOMNULUI

Muzica crestina, versete Biblice, discutii libere
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 ce zi au tinut apostolii?

In jos 
AutorMesaj
valentin
Admin
Admin



Mesaje : 123
Data de inscriere : 19/02/2011
Varsta : 42
Localizare : BREAZA-Prahova

ce zi au tinut apostolii? Empty
MesajSubiect: ce zi au tinut apostolii?   ce zi au tinut apostolii? EmptyLun Iun 13, 2011 1:54 pm

Faptele Apostolilor 13
14 Din Perga şi-au urmat drumul înainte, şi au ajuns la Antiohia din Pisidia. În ziua Sabatului, au intrat în sinagogă şi au şezut jos.
27 Căci locuitorii din Ierusalim şi mai marii lor n-au cunoscut pe Isus; şi prin faptul că L-au osândit, au împlinit cuvintele proorocilor, care se citesc în fiecare Sabat.
42 Când au ieşit afară, Neamurile i-au rugat să le vorbească şi în Sabatul viitor despre aceleaşi lucruri.
44 În Sabatul urmator aproape toată cetatea s-a adunat ca să audă Cuvântul lui Dumnezeu.
Faptele Apostolilor 15
21 Căci încă din vechime, Moise are în fiecare cetate oameni, care-l propovăduiesc, fiindcă este citit în sinagogi în toate zilele de Sabat."
Faptele Apostolilor 16
13 În ziua Sabatului am ieşit afară pe poarta cetăţii, lângă un râu, unde credeam că se află un loc de rugăciune. Am şezut jos, şi am vorbit femeilor, care erau adunate laolaltă.
Faptele Apostolilor 18
4 Pavel vorbea în sinagogă în fiecare zi de Sabat, şi îndupleca pe Iudei şi pe Greci.

Apostolul Ioan, scriind cartea Apocalipsei, vorbeste de ziua Domnului.

Apocalipsa 1
10În ziua Domnului eram în Duhul. Şi am auzit înapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trâmbiţe

Împărăţia lui Dumnezeu

Isaia 66
22Căci după cum cerurile cele noi, şi pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea - zice Domnul - aşa va dăinui şi sămânţa voastră şi numele vostru.
23În fiecare lună nouă şi în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, - zice Domnul. -
Sus In jos
https://crestin.forumgratuit.ro
 
ce zi au tinut apostolii?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LAUDELE DOMNULUI :: Laudele Domnului :: Discutii libere-
Mergi direct la: